GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 5464207
nr 546 4207
Kryddburkar
11 del, Pyro, Gustavsberg [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
måndag 13 oktober 2008
kl 16:40:06
13/10 14:40:26
750 kr
13/10 16:35:06
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Gustavsbergs Studio